Aký je rozdiel medzi členmi našej rodinky medov?

Podľa pôvodu rozdeľujeme medy na nektárové, medovicové a zmiešané.

Nektárové medy vyrábajú včielky z nektáru kvetov. Poznáme ich ako jednodruhové z nektáru jedného druhu kvetov (napr. med agátový, repkový, lipový atď.) a viacdruhové medy z nektáru rôznych druhov kvetov (napr. med kvetový, lesný). Jednotlivé druhy medov sa od seba líšia farbou, vôňou, chuťou, konzistenciou a tiež zložením. Tieto rozdiely sú spôsobené práve rozdielnym pôvodom medu, pričom každý med do určitej miery kopíruje vlastnosti rastliny, z ktorej pochádza.

Medovicové pochádzajú z medovice – hustej sladkej šťavy z listov alebo ihličia, ktorú produkujú vošky. Tento drobný hmyz napicháva rastlinné pletivá a cucia z nich šťavu. Časť z nej spotrebuje na premenu energie a ďalšie metabolické procesy. Zvyšok vylúči v podobe drobných kvapôčok medovice, a práve tie pozbierajú včely na med.

Zmiešané medy sa usilovne vyrábajú z nektárovej aj medovicovej znášky.

Ako to, že včely zbierajú med len z konkrétnej rastliny?

Ak chce včelár získať jednodruhový med, musí dobre poznať zdroje znášky v dolete jeho včiel. Včely sa správajú „ekonomicky“ a využijú dostupnú znášku, ktorá sa im páči najviac. Čím je zdroj väčší a čím bližšie je k úľom, tým je vyššia pravdepodobnosť, že včely vyrobia čistý jednodruhový med. Dobrý včelár tiež vie, kedy jednotlivé druhy rastlín kvitnú a pred očakávanou znáškou med zo včelstiev vytočí. Potom včelám vráti prázdne rámiky pripravené pre výrobu ďalšieho medu.

Prečo by dietky do jedného roka nemali papať med?

Med je čisto prírodný produkt a mohol by obsahovať spóry baktérie Clostridium botulinum, ktoré produkujú neurotoxín označovaný ako botulotoxín (BoNT). V črevách staršieho dieťaťa alebo dospelého človeka množenie týchto baktérií neumožní črevná mikroflóra. Zažívací systém bábätka je však pri pôrode nezrelý a počas prvého roka sa ešte len rozvíja. Svetoví výskumníci doposiaľ nepotvrdili ani jeden prípad botulizmu (následkom požitia medu) u detí starších ako jeden rok.

Aký je pastovaný med?

Pastovanie medu je proces riadenej kryštalizácie, kedy sa med niekoľkokrát za deň mechanicky premiešava. Miešaním sa rozdrvia kryštáliky medu, ktorý tak získa jemnozrnnú krémovú konzistenciu. Pri pastovaní je med spracovaný výlučne mechanicky bez zahrievania a bez akýchkoľvek prísad. Zachováva si všetky svoje cenné látky a je rovnako hodnotný ako „tekutý“ med.

Pastovaný med fanúšikovia medu zbožňujú, pretože sa ľahko naberá, natiera, netečie a svoju krémovú konzistenciu už nemení.

Prečo med kryštalizuje?

Žiadny strach, kryštalizácia je prirodzená vlastnosť medu. Jej dôvodom je pomer glukózy a fruktózy (jednoduchých cukrov), ktoré tvoria väčšinu objemu medu. Medy, ktoré majú vyšší obsah glukózy (hroznového cukru) kryštalizujú rýchlejšie ako tie, v ktorých je vyšší obsah fruktózy (ovocného cukru). Napríklad, agátový med má vysoký obsah fruktózy, a preto prakticky nekryštalizuje. Naopak, taký repkový med už po pár dňoch po vytočení kryštalizuje.

Je med raw?

Áno, je! Aj med chce byť moderný a nosiť sa domov v košíčku na bicykli. Označenie RAW FOOD znamená, že potravina nie je chemicky ani tepelne upravovaná a neničí tak výživné hodnoty. V prípade medu to platí dvojnásobne. Preto naše medy pri spracovaní neprechádzajú žiadnymi tepelnými ani chemickými úpravami a všetky cenné látky (enzýmy, minerály, vitamíny atď.) ostávajú zachované. Pri roztápaní skryštalizovaného medu späť do tekutého stavu, používame len termo komoru s nastavením max. 37 °C.

Aká dlhá je doba trvanlivosti medu?

U nás v úli si zákon ctíme, a preto podľa neho na med uvádzame dátum spotreby 2 roky.

Pri správnom skladovaní sa však med nikdy nepokazí. Ak medík odložíte na tmavé a chladné miesto v dobre uzatvorenej nádobe, vydrží, až kým ho celý nezbaštíte. Myslite však na to, že naberať med treba vždy čistou a suchou lyžicou. Aj jedno maškrtné oblíznutie lyžičky môže do medu zaniesť vlhkosť, ktorá časom spôsobí nakvasenie medu.

Z akých úľov je náš med?

Ešte pred pár rokmi nám stačil med iba z našich úľov. Vy si však pochutnávate na mede stále viac, a preto sme si zavolali na pomoc posilu aj z iných kvalitných a spoľahlivých včelárstiev. Susedovie včielky pravidelne kontrolujeme a na jednodlivé várky medu dohliadajú aj špecializované laboratóriá.

Ako používať propolisovú tinktúru?

Propolisová tinktúra je účinným a osvedčeným prostriedkom proti kope ochorení:

  • všetky ochorenia vyvolávajúce horúčky: 3 x denne 30 kvapiek,
  • ženský prechod jeden celý rok pred očakávaným prechodom: 1 x denne 10 kvapiek,
  • zápal predstojnej mužskej žľazy: 3 x denne 1 kávová lyžička v 0,1 l vody,
  • zvýšený krvný tlak: 1 x denne 30 kvapiek večer pred spaním,
  • zápal obličiek a pečene: 2 x denne 1 kávová lyžička do 0,1 l teplej vody, pričom liečbu treba každých 14 dní prerušiť a opakovať až do vyliečenia,
  • angína, bolesti v krku, chrípka a pod.: 1 kávová lyžička do 0,2 l teplej vody a často denne kloktať,
  • žalúdočný vreda alebo vred dvanástnika: 1 kávová lyžička v 0,1 l teplého mlieka ráno na lačno,
  • kurie oko a opuch: na postihnuté miesta prikladáme propolisové obklady,
  • pri hojení kožných defektov: postihnuté miesta potierame tinktúrou,
  • voda po holení: 1 kávová lyžička do 0,1 l teplej vody,
  • infekcie a ochorenia spôsobené baktériami: 5 cl tinktúry do ¼ l prevarenej vody na potieranie,
  • problémy s dýchacími cestami: 2 x týždenne 5 cl tinktúry do ¼ l horúcej vody na inhaláciu nad roztokom,
  • plesňové ochorenia končatín: postihnuté miesta potierame tinktúrou,
  • bolesti zubov: tampónik namočený v tinktúre priložíme na boľavý zub,
  • bolesti žalúdka a brucha: 1 kávová lyžička do 0,1 l teplej vody na pitie,
  • popáleniny 1. stupňa a pľuzgiere, staré rany, preležaniny: postihnuté miesta najprv poumývame odvarom repíka, a potom potierame tinktúrou,
  • vytriezvenie po opici: 50 kvapiek do 0,1 l studenej vody na pitie,
  • posilnenie imunity: 1 kvapka na každý kilogram hmotnosti, pričom celkový počet kvapiek rozdeliť do 3 dávok počas dňa.

Pri zriedení propolisovej tinktúry s vodou vznikne emulzia mliečnej farby. Propolis chráňte pred stykom s kovom. Pred použitím vyskúšajte, či na propolis nie ste alergickí. Natrite si na predlaktí z vnútornej strany ruky kúsok pokožky. Pokiaľ do 24 hodín nedostanete vyrážky, môžete ho s chuťou používať. Pri dlhodobom užívaní je nutné urobiť si krátku prestávku.

Ako pripraviť propolisovú tinktúru?

Najlepšie urobíte, ak 20 g suchého propolisu necháte v mrazničke, aby vosk stuhol a ľahšie sa s propolisom pracovalo. Obsah vrecka nadrobte, nasypte do fľašky a zalejte 200 ml konzumného liehu, resp. domácou pálenkou. Čím vyšší obsah alkoholu, tým lepšie. Uložte na tmavé miesto a každý deň fľašku pretrepte. Takto nechajte lúhovať 2 týždne. Nakoniec obsah sceďte cez filtračný papier (kávový filter) a môžete používať! Ak však potrebujete propolisovú tinktúru hneď, máme ju tu pre vás vždy pripravenú.

Ako správne používať peľ?

Kvetový peľ je čistý prírodný produkt včely medonosnej, ktorý obsahuje 3 – 14 % mastných kyselín (kyselinu linolovú, linolénovú a arachidonovú), 15 – 35 % uhľohydrátov, množstvo vitamínov (B1, B2, B3, B5, B6, C, karotén, provitamín A, biotín, E a rubín), substancie s antibiotickými účinkami, rastové hormóny a 2 – 7 % minerálnych látok so stopami mikroelementov (železo, meď, draslík, sodík, horčík, vápnik a kremík). Taký včelí peľ obsahuje dokonca 5 – 7-krát viac aminokyselín ako hovädzie mäso, vajíčka či syry.

Liečivé účinky peľu oceníte pri všelijakých ťažkostiach:

  • problémy súvisiace s tráviacim traktom ako je zápal a ochorenie čriev či regulácia činnosti čriev, pôsobí proti hnačke a stimuluje funkciu žalúdka,
  • ochorenia srdca, poruchy látkovej výmeny, klimaktérium, atrofia podkožného tkaniva,
  • plesne,
  • problémy s prostatou,
  • psychika, ukľudňuje nervy, znižuje stavy vzrušenia, zlepšuje dynamiku ducha,
  • problémy s nadváhou aj nízkou hmotnosťou,
  • diabetes, zníženie hladiny cukru v krvi,
  • vyčerpanie, únava a oslabenie organizmu,
  • problémy so zrakom,
  • vypadávanie vlasov a zvýšená lámavosť nechtov,
  • podporuje prekrvenie mozgu a zlepšuje schopnosť myslieť,
  • anémia,
  • rakovina, vhodný výživový doplnok,
  • antibiotické účinky.

Dávkovanie:

  • prvý týždeň 1 polievkovú lyžicu denne ráno na lačno,
  • druhý a tretí týždeň 1 polievkovú lyžicu pol hodiny pred raňajkami a 1 polievkovú lyžicu pred večerou,
  • štvrtý týždeň 1 polievkovú lyžicu denne ráno na lačno.

Nalepšie, ak si peľ zmiešate s medom, marmeládou, tvarohom, maslom, ovocnými šťavami alebo kašou z ovsených vločiek.

Ak si radi capkáte na tvár prírodné pleťové masky, určite vyskúšajte aj peľovú. Čerstvo pomletý peľ zmiešajte s čerstvým žĺtkom a zmes ľahko vmasírujte do pokožky tváre a šije. Nechajte pôsobiť najmenej pol hodinu a uvidíte!

Peľ máme pre vás vždy pripravený aj tu v našom online obchodíku.

Čo je to perga?

Perga je peľ spracovaný usilovnými včeličkami priamo v úli, kde ho zmiešajú s medom a nechajú jemne nakvasiť. Takýto produkt je potom o 50 % účinnejší ako peľové zrnká. Použitie je rovnaké ako pri obyčajnom peli, akurát si treba dávať iba 1 – 2 čajové lyžičky denne.

Pergu si môžete kúpiť hneď aj tu!

Prečo je manukový med výnimočný?

Vzácny manukový med sa nevyrába nikde inde na svete ako na Novom Zélande. Comvita je celosvetovo najväčší producent UMF manukového medu najvyššej kvality a vyrába len medy, ktoré sú certifikované ochrannou značkou UMF. Značka UMF znamená „výnimočný manukový faktor” (z ang. unique manuka factor) a označuje nezávisle meranú kvalitu medu, ktorý vyrábajú včely z nektáru kríka manuka (Leptospermum scoparium) rastúceho len na Novom Zélande. Iba niektoré manukové medy nesú ochrannú známku UMF. Každá várka manukového medu Comvita je testovaná nezávislými laboratóriami na obsah metylglyoxalu, DHA a látky leptosperin, ktorých prítomnosť v manukovom mede je taká výnimočná. Všetky medy majú antibakteriálnu aktivitu, ktorá je daná obsahom peroxidu vodíka a práve UMF manukový med má naviac aj neperoxidovú antibakteriálnu aktivitu.

Všetko o manukovom mede a zoznam licencovaných producentov nájdete na www.umf.org.nz